Acil Kan İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Acil Kan İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Sağlıklı insanlarda sürekli kendini yenileme yeteneği sahip olan sıvı maddedir kan. İnsanların vücut metabolizmasının gereklerini yerine getirebilmesi için kana ihtiyaç olduğunu hepimiz iyi biliyoruz.. Yani vücudumuza alınan maddelerin taşınması, atık maddelerin ise atılmasının sağlanmasında en önemli maddelerden biridir.

Gündelik yaşantımızda hiç olmadık bir anda meydana gelen kazalarla kan kayıpları yaşayabiliyoruz.. Ufak ev kazalarında bile bazen kan ihtiyacı ortaya çıkabilmekte ve bizler her ne kadar yaşantımıza dikkat etsek de, kazalardan uzak durmaya çalışsak da zamansız gelen kazalar da kan ihtiyacı olmaktadır. Bunun yanında bazı hastalıklarda da kan ihtiyacı olduğunu bilmekteyiz fakat günümüzde karşılaştığımız en büyük problemlerden bir tanesi kazalarda ve hastalıklarda yeterli kan ihtiyacının karşılanamamasıdır. Hastanelerimiz de bu kan ihtiyacının yeterince karşılamaması sonucu insanlarımız hayata tutunma şansı azalmakta ve hatta aramızdan ayrılmaktadırlar.

Kan ihtiyacımızın en üst düzeyde olduğu şu günlerde “Kan Lazım” mobil uygulaması bizlerin kan ihtiyaçlarını, teknolojinin nimetlerinden faydalanarak, karşılamak amacıyla hayata geçirilmiştir. Hızlı şekilde bağışçıların yardım girişimine aracı olup kan ihtiyacı olan hastalarımızın, kan ihtiyaçlarının giderilmesini hedeflemektedir. Kan lazım mobil uygulaması hızlı olmasının yanın da güvenilir olmasıysa ön plana çıkan nadir uygulamalardandır. Mobil uygulamanın arayüzünün basit oluşu ve her yaştan insanın kullanımına olanak sağlaması en büyük avantajları arasında yer alıyor. Hem hasta hem de bağışçı bilgilerini paylaşmadan güvenilir bir platform oluşturmayı hedef edinmiş bu uygulama  bizlerin gönül rahatlığıyla kullanımına sunulmuştur. Birçok şehir de bu uygulama ile  gönüllü bağışçı sayısı her geçen gün daha da artmakta insanlarımızın ihtiyacı olan kan en kısa sürede bulunmaktadır.

Kan Lazım” mobil uygulamasını sizlerde kullanarak bu sosyal farkındalıktan öte gerekliliğin bir parçası olup hastalarımızın acil kan ihtiyaçlarını karşılayalım. Sizler de bizim bir parçamız olup insanlara yaşam eli uzatalım.

 

Genel, Kan Bağışı, Kan Lazım, Henüz yorum yapılmamış
Eritrosit ve Trombosit Nedir? Neden Lazım?

Eritrosit ve Trombosit Nedir? Neden Lazım?

İyi de kanımızı neler oluşturur diye soracak olursak görselde de görebileceğimiz gibi %55 ‘ i Plazma %1’i Trombositler ,%3’ü Lokositler ve %42’sini Eritrositler oluşturuyor.Bazı Kan Lazım App çağrılarında ismini duyduğumuz bu Trombosit ve Eritrositler nedir peki ?

Trombosit Nedir?

Kanın en küçük parçasıdır ve kanın pıhtılaşması onun sayesinde olur. Trombositler, 1-3 mikron arasında mikroskop altında parlak mavi gözükürler. Kanın milimetreküpünde, 150 bin-400 bin arasında bulunurlar. Trombosit azlığı kanama riskini arttırır bu nedenle çok önemlidirler ve lösemi hastaları trombosit üretemezler.

Trombosit elde yöntemleri nelerdir ?

Bir tanesi bir ünite taze kandan 6 saat içinde santrifüj yöntemiyle ayrılması ile 1 ünite trombosit süspansiyonu elde edilir. Diğer yöntem ise aferez cihazı ile 1- 1,5 saatlik bir işlemle elde edilen ürün taze tam kandan ayrıştırılan 6-8 ünite trombosit süspansiyonuna eşittir. Elde edilen trombosit süspansiyonları oda ısısında 5 gün saklanabilir.

Trombosit Bağışı Prosedürü Nedir?

Trombosit vericisi ile alıcının aynı kan grubundan olması tercih edilen bir durum olmakla birlikte acil durumlarda farklı kan grubuna ait trombosit toplanabilir. Toplanan trombosit ürününe eritrosit karışmadıkça  “cross match” yapılması gerekmez.

Trombosit bağışı sırasında aferez cihazı ile gönüllünün bir kolundan kan alınır, içindeki trombositler ayrılarak diğer koldan gönüllüye geri verilir. Yani kişinin kan miktarında herhangi bir azalmaya neden olmaz. Vericinin trombosit sayısı yaklaşık 3-4 gün içinde eski seviyesine ulaşır. Aynı verici en erken 48 saat sonra tekrar trombosit bağışcısı olabilir. Bir verici en fazla haftada 2 ve yılda 24 kere trombosit vericisi olabilir.

Tromboferez işlemi için gerekli setler steril ve tek kullanımlıktır. Her verici için yeni bir set açılır ve kullanılan set tıbbi atık olarak imha edilir.

Trombosit Bağışında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Trombosit vericisi için işlemden önce kan bağışı için gerekli kuralların tamamı geçerlidir. Özel olarak aspirin ve aspirin benzeri ilaçlar işlemden en az 48 saat önce kesilmelidir. Kan bağışından farklı olarak süresi yaklaşık 1,5 saate yakın sürer ve vericiye hiçbir zararı yoktur.

Trombosit vericisinin 18-60 yaş aralığında ve 50 kg üzerinde olması gerekir. Ayrıca hemoglobin değerinin 13 gr/dl ve üzerinde trombosit sayısının ise 150 binin üzerinde olması gereklidir.

 

İyi de Kan Lazım App’den TROMBOSİT Çağrısı Geldiğinde Uygulanacak İşlemler Neler?

Kan Lazım App ile Trombosit çağrısı geldiği anda çağrı detaylarına basarak hayat kurtarmanın ilk aşamasını gerçekleştirmiş bulunmaktasınız.Detaylarda acil bir durum söz konusu ise ve sizin kan grubunuz olmasa dahi gidip trombosit verebilirsiniz ki bu detaylarda mutlaka size belirtilir.Eğer Acil bir durum söz konusu değil ise aynı kan grubunda olmanız tercih edilir daha yine detaylardaki numaradan ulaşarak veya yol tarifi alarak ulaşabilirsiniz.

ERİTROSİT Nedir?

Eritrositler içerdikleri hemoglobin maddesi ile kana rengini veren, akciğerler ile dokular arasında oksijen ve karbondioksit alışverişini sağlayan hücrelerdir. Eritrositler kırmızı kemik iliğinde üretilirler, ortalama ömürleri 120 gündür. Bu süre sonunda dalakta parçalanırlar. İnsan vücudunda sürekli bir eritrosit yapım ve yıkımı söz konusudur.
Eritrosit süspansiyonları içerdiği koruyucu solüsyona göre +4 C’de 35-42 gün muhafaza edilebilirler.Kan kayıplarında eksilen kanın karşılanması amacıyla eritrosit süspansiyonları kullanılır. Eritrosit süspansiyonu kanın ayrıştırılması ile elde edilir. Torbaya alınan kanın santrifüjü ile eritrosit hücreleri ve plazma ayrı torbalara alınır. Böylece bir kan bağışından iki ayrı komponent elde edilmiş olur.

Kullanım amacına göre farklı şekillerde hazırlanmış eritrosit süspansiyonları vardır:

  • Lökositten arındırılmış eritrosit süspansiyonları
  • Lökositten fakir eritrosit süspansiyonları
  • Yıkanmış eritrosit süspansiyonları
  • Dondurulmuş eritrosit süspansiyonları

İyi de Kan Lazım App’den ERİTROSİT Çağrısı Geldiğinde Uygulanacak İşlemler Neler?

Kan Lazım App ile Eritrosit çağrısı geldiği anda çağrı detaylarına basarak hayat kurtarmanın ilk aşamasını gerçekleştirmiş bulunmaktasınız.Yapmanız gereken tek şey Tam Kan verim işlemleri yani bildiğimiz klasik kan vermek.Geri kalan santrifüj işlemlerini ise hastaneye bırakıp hayat kurtarmanın ve duyarlı davranmanın verdiği doyumla ve tabiki kazandığımız kan puanlari ile Kan Lazım App‘den gelen diğer çağrıları bekliyoruz :).

Genel, Kan Bağışı, Kan Lazım, Henüz yorum yapılmamış
Neden Kan Vermeliyiz?

Neden Kan Vermeliyiz?

Tüm Dünyada ve ülkemizde kan bağışı oldukça önemlidir. Her yıl binlerce insan, trafik kazası, iş kazası, ev kazaları, küçük kazalar ya da hastalık sonucunda kan kaybı yaşayabiliyor ve kan ihtiyacı doğabiliyor. Buna karşılık yapılan araştırmalar, yaklaşık 78 milyon insanın yaşadığı Türkiye’de yıllık kan bağış oranının, nüfusun %2′i kadar olduğunu gösteriyor. Bu oran diğer ülkelerde %6 seviyelerindedir. Kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da pozitif yönde etkiliyor. İnsanların ihtiyaç duyduğu kan bulunamadığı zaman ölümler olabilmektedir. Çoğu zaman da istenilen kan ve miktarı bulunamamaktadır. Ülkemizde kan bağış oranının bu kadar düşük olması bizlere “Kan Lazım” mobil uygulamasını kullanarak bağış sayısının artırılması ve Türkiye’ de gönüllü kan bağışlarına teşvik edilmesi planlanıyor.

Devamını oku →

Bilgi Bankası, Genel, Kan Bağışı, Henüz yorum yapılmamış
Kanın Vücuttaki Görevleri ve Önemi

Kanın Vücuttaki Görevleri ve Önemi

Kan, atardamar ve toplardamardan oluşan damar ağının içinde sürekli dolaşan; plazma ve kanın şekilli elemanlarından (alyuvar ve akyuvar ) meydana gelmiştir ve heterojen bir karışımdır. Kan kırmızı renkli bir sıvıdır. Bu renk alyuvarlar içinde bulunan protein-demir bileşiği olan hemoglobinden meydana gelir. Kan ile ilgili tıbbi terimler genellikle hemo- ve hemoto- kelimeleri ile başlar. Bu kelimeler eski Yunanca ‘da kan kelimesini karşılayan “haima”  kelimesinden türetilmiştir. Kanı inceleyen bilim dalı “Hematoloji” denir.

Devamını oku →

Bilgi Bankası, Henüz yorum yapılmamış
Kan Lazım Blog Açıldı!

Kan Lazım Blog Açıldı!

Merhabalar,

Mobil uygulamalarımızı yayınladıktan sonra Kan Lazım blog ta insan sağlığı ve kan vermenin öneminin yanında Kan Lazım Mobil uygulamalarımız ve hastane ara yüzümüz gibi konulardan bahsedeceğiz.Bu süreçte bizimle beraber olup üniversite temsilcimiz olmak isteyen arkadaşlar buraya yöneldi bile.

Devamını oku →

Basında Biz, Genel, Güncellemeler, Kan Bağışı, Kan Lazım, Röpörtajlar, Henüz yorum yapılmamış