trombosit nedir nasıl verilir

Trombosi̇t bağişi nasil yapilir. Merak edenler i̇çi̇n cevabi vi̇deomuzda. Trombosi̇t verdi̇kten 5 gün sonra tekrar trombosi̇t verebi̇li̇rsi̇ni̇z. Ayda i̇ki̇ kez veri̇lebi̇li̇r. Trombosi̇t vermek i̇steyenler 1 aydan daha kisa süre önce kan bağişi yaptiysa trombosi̇t vermeleri̇ uygun deği̇ldi̇r. Kan verdi̇kten bi̇r ay sonra trombosi̇t verebi̇li̇rler. 5 gün öncesi̇ne kadar hap almamiş olmali,i̇shal,gri̇p,nezle vs hasta olmamalidir. Ayrica tok olmali, i̇şlem başlamadan önce 400ml ayran 1000ml de su tüketi̇lmedi̇li̇r. Bu sayede kandan beyaz kanin ayrilmasi daha kolay olacaktir

Eritrosit ve Trombosit Nedir? Neden Lazım?

İyi de kanımızı neler oluşturur diye soracak olursak görselde de görebileceğimiz gibi %55 ‘ i Plazma %1’i Trombositler ,%3’ü Lokositler ve %42’sini Eritrositler oluşturuyor. Bazı Kan Lazım App çağrılarında ismini duyduğumuz bu Trombosit ve Eritrositler nedir peki ?

Eritrosit ve Trombosit görüntü

Trombosit Nedir?

Kanın en küçük parçasıdır ve kanın pıhtılaşması onun sayesinde olur. Trombositler, 1-3 mikron arasında mikroskop altında parlak mavi gözükürler. Kanın milimetreküpünde, 150 bin-400 bin arasında bulunurlar. Trombosit azlığı kanama riskini arttırır bu nedenle çok önemlidirler ve lösemi hastaları trombosit üretemezler.

Trombosit nedir? Ne işe yarar?

Continue reading →

Genel, Kan Bağışı, Kan Lazım