Kan Bağışı

Acil Kan İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Sağlıklı insanlarda sürekli kendini yenileme yeteneği sahip olan sıvı maddedir kan. İnsanların vücut metabolizmasının gereklerini yerine getirebilmesi için kana ihtiyaç olduğunu hepimiz iyi biliyoruz.. Yani vücudumuza alınan maddelerin taşınması, atık maddelerin ise atılmasının sağlanmasında en önemli maddelerden biridir. Continue reading →

Genel, Kan Bağışı, Kan Lazım

Eritrosit ve Trombosit Nedir? Neden Lazım?

İyi de kanımızı neler oluşturur diye soracak olursak görselde de görebileceğimiz gibi %55 ‘ i Plazma %1’i Trombositler ,%3’ü Lokositler ve %42’sini Eritrositler oluşturuyor. Bazı Kan Lazım App çağrılarında ismini duyduğumuz bu Trombosit ve Eritrositler nedir peki ?

Eritrosit ve Trombosit görüntü

Trombosit Nedir?

Kanın en küçük parçasıdır ve kanın pıhtılaşması onun sayesinde olur. Trombositler, 1-3 mikron arasında mikroskop altında parlak mavi gözükürler. Kanın milimetreküpünde, 150 bin-400 bin arasında bulunurlar. Trombosit azlığı kanama riskini arttırır bu nedenle çok önemlidirler ve lösemi hastaları trombosit üretemezler.

Trombosit nedir? Ne işe yarar?

Continue reading →

Genel, Kan Bağışı, Kan Lazım

Neden Kan Vermeliyiz?

Tüm Dünyada ve ülkemizde kan bağışı oldukça önemlidir. Her yıl binlerce insan, trafik kazası, iş kazası, ev kazaları, küçük kazalar ya da hastalık sonucunda kan kaybı yaşayabiliyor ve kan ihtiyacı doğabiliyor. Buna karşılık yapılan araştırmalar, yaklaşık 78 milyon insanın yaşadığı Türkiye’de yıllık kan bağış oranının, nüfusun %2′i kadar olduğunu gösteriyor. Bu oran diğer ülkelerde %6 seviyelerindedir. Kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da pozitif yönde etkiliyor. İnsanların ihtiyaç duyduğu kan bulunamadığı zaman ölümler olabilmektedir. Çoğu zaman da istenilen kan ve miktarı bulunamamaktadır. Ülkemizde kan bağış oranının bu kadar düşük olması bizlere “Kan Lazım” mobil uygulamasını kullanarak bağış sayısının artırılması ve Türkiye’ de gönüllü kan bağışlarına teşvik edilmesi planlanıyor. Continue reading →

Bilgi Bankası, Genel, Kan Bağışı

Kan Lazım Blog Açıldı!

Merhabalar,

Mobil uygulamalarımızı yayınladıktan sonra Kan Lazım blog ta insan sağlığı ve kan vermenin öneminin yanında Kan Lazım Mobil uygulamalarımız ve hastane ara yüzümüz gibi konulardan bahsedeceğiz.Bu süreçte bizimle beraber olup üniversite temsilcimiz olmak isteyen arkadaşlar yöneldi bile.

Continue reading →

Basında Biz, Genel, Güncellemeler, Kan Bağışı, Kan Lazım, Röpörtajlar