Neden Kan Vermeliyiz?

Tüm Dünyada ve ülkemizde kan bağışı oldukça önemlidir. Her yıl binlerce insan, trafik kazası, iş kazası, ev kazaları, küçük kazalar ya da hastalık sonucunda kan kaybı yaşayabiliyor ve kan ihtiyacı doğabiliyor. Buna karşılık yapılan araştırmalar, yaklaşık 78 milyon insanın yaşadığı Türkiye’de yıllık kan bağış oranının, nüfusun %2′i kadar olduğunu gösteriyor. Bu oran diğer ülkelerde %6 seviyelerindedir. Kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da pozitif yönde etkiliyor. İnsanların ihtiyaç duyduğu kan bulunamadığı zaman ölümler olabilmektedir. Çoğu zaman da istenilen kan ve miktarı bulunamamaktadır. Ülkemizde kan bağış oranının bu kadar düşük olması bizlere “Kan Lazım” mobil uygulamasını kullanarak bağış sayısının artırılması ve Türkiye’ de gönüllü kan bağışlarına teşvik edilmesi planlanıyor.

18 ve 65 yaş arası olan sağlıklı bulaşıcı hastalığı veya riski olmayan 50 kg üzerinde kişiler kan bağışında bulunabilir. Ancak bağışçıların sağlık kontrolünün yapılması ve temel bir muayeneden geçirilmesinin sonrasında kimlerin kan verebileceği tespit edilir. Yılda üç kez kan bağışı yapılabilir. Erkekler 3 ayda bir, Kadınlar ise 4 ayda bir kan bağışında bulunabilir. Sağlıklı kişilerin yılda en az 2 kez bağışı yapmasıyla ülke ihtiyacı karşılanabilmektedir. Ancak düzenli olarak kan bağışlayan kişi sayısı çok az olduğundan ülkemizde kan ihtiyacı karşılanamamaktadır.

Kanamalı bir hasta ya da büyük bir ameliyatta 6-8 ünite kana ve 4-5 ünite taze donmuş plazmaya ihtiyaç duyulabiliyor. Problemli hamilelik dönemi geçiren veya kanamalı hamile bir kadının yaşamını devam ettirebilmesi için kan ve kan ürünlerine gereksinim duyar. Hayat boyu kan ve kan ürünlerini alma zorunluluğu olan hemofili ve talesemi hastaları bizlerin kan bağışlarını bekliyor. Yeni doğan ve kanın değişmesi için çok taze kana ihtiyacı olan bebekler bizlerin kan bağışlarını bekliyor. Ağır böbrek hastalarının yaşamlarını sürdürebilmeleri için kana ihtiyaçları var. Kan yapılamayan tek ilaçtır. Bir gün siz de kana gereksinim duyabilirsiniz. Bağışladığımız her kan ile ücretsiz olarak kan grubu tespit edilerek, hepatit B, hepatit C, frengi ve AIDS testleri de yapılmaktadır.

Kan Vermenin Faydaları;

* Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.

* Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.

* Kandaki yüksek yağ oranı düşer.

* Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.

* Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.

* Kan bağışçısı her kan verdiğinde: AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.

* Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygunun tarifi mümkün değildir. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.

Recep ALTINAY