eritrosit nedir nasıl verilir

eritrosit süspansiyonu plazmasının 3/4 ‘ ü alınmış kandır. antikoagulan koruyucu sıvı içine alınan tam kandan hazırlanır. akut ve kronik kan kaybı, doku oksijenizasyonunun belirgin azaldığı semptomatik anemilerin tedavisinde endikedir. bir ünite eritrosit transfüzyonu ile hemoglobin 1gr/dl (htc %3) yükselir. demir, folat ve vitamin b12 gibi replasman tedavisi ile düzeltilebilecek anemilerin tedavisinde verilmemelidir.

Eritrosit ve Trombosit Nedir? Neden Lazım?

İyi de kanımızı neler oluşturur diye soracak olursak görselde de görebileceğimiz gibi %55 ‘ i Plazma %1’i Trombositler ,%3’ü Lokositler ve %42’sini Eritrositler oluşturuyor. Bazı Kan Lazım App çağrılarında ismini duyduğumuz bu Trombosit ve Eritrositler nedir peki ?

Eritrosit ve Trombosit görüntü

Trombosit Nedir?

Kanın en küçük parçasıdır ve kanın pıhtılaşması onun sayesinde olur. Trombositler, 1-3 mikron arasında mikroskop altında parlak mavi gözükürler. Kanın milimetreküpünde, 150 bin-400 bin arasında bulunurlar. Trombosit azlığı kanama riskini arttırır bu nedenle çok önemlidirler ve lösemi hastaları trombosit üretemezler.

Trombosit nedir? Ne işe yarar?

Continue reading →

Genel, Kan Bağışı, Kan Lazım